Frida Kahlo Kimdir?

frida-kahlo-kimdir

Kafasında çiçekler ile resme aşık, yaşamış olduğu onca acıya rağmen, özleme inat ayakta durabilen, Frida Kahlo’nun hayat hikayesi.

Resim denildiği zaman kafasında koca güller ile bezeli figürü ile hemen aklımıza gelen ”Ben ressam olarak doğdum.” diyebilecek kadar kendisinin kim olduğunun farkında olup, ”Ben fahişe olarak doğdum.’ diyebilecek kadar da cesur, hayat mücadele ile geçmiş olan bir kadındır, Frida Kahlo.

Dilimin dönebileceğini sanmıyorum Frida’nın yaşamış olduklarına ama yazmaya başlarken de kendimi onun kadar cesur ve güçlü hissetmekteyim. Sayfaları doldursam da ona doyabileceğimi sanmıyorum. Çünkü Frida’nın hayatı bir başka güzel.

Neden mi? Çünkü resimlerini hangi akımlara örnek gösterilirse, her daim resimlerinde acın yansımaktaydı. Tuvalde yansımış olan gerçek ve acı hayatın tam olarak kendisini göstermekteydi.

Frida’nın Çocukluğu

6 Temmuz 1907 senesinde Meksika Macar Yahudisi olan fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı olan Matilde Calderon Gonzales’in dört kız çocuklarından üçüncüsü olarak dünyaya gelmiş ve Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon ismini vermişlerdir.

Fakat Fridaha sonra sonrakini doğum gününü 7 Temmuz 1910 olarak ilan etmiştir. Çünkü bu tarihte Meksika Devrimi’nin gerçekleşmiş olduğu gündür. Çünkü Frida Meksika ile beraber yeniden doğmuş olmayı diliyordu.

Frida doğduktan sonra da annesi hastalanmış ve ona sütünü verememiştir. Bu zaman içinde annesi ona bir süt anne bulmuştur. Bu durum çok sıradan görünebilirdi. Fakat Frida seneler sonrasında yapmış olduğu resimlerden birisinde sütannesinin Meksikalı yönünü vurgulayıp, nu ön plana çıkarmıştır.

Tahta Bacak Frida

Frida, annesini sevecen, nazik, zeki ve aynı zamanda da zalim bir kadın olarak tanımlamaktaydı. Ayrıca da annesi onun deyimi ile fanatik olarak dindar bir kadındı. Bunun yanındaysa babasının yazmış olduğu günlüklerde daima mükemmel bir figür olarak tanımlanmış. Babası şefkatli kollarıyla çalışkanlığı ile gözünde mükemmelliğin karşılığı oluyordu.

Ne zaman derdi olsa babası anlayışlı bir şekilde onun yanında yer alıyordu. 6 yaşındayken geçirmiş olduğu çocuk felcinden sonra kişilik analizi başlamıştır. Çünkü çocuklar bu hastalığa yakalandığı zaman solunum yetmezliğinden ölürken babası, en büyük destekçisi olmuş ve Frida sağ bacağındaki incelmeden kurtulmuştur.

Artın onun ismi Tahta Bacak Frida olarak kalmıştı. Frida bacağının görüntüsünü kapatabilmek içinde giymiş olduğu uzun etekler ile bu duruma yalnızca üzülüyordu.

frida-kahlo-erkek-cocugu-gibiydi

frida-kahlo-erkek-cocugu-gibiydi

Erkek Çocuğu Gibi Büyümüş!

Bir erkek çocuğu gibi büyümesindeki neden geçirmiş olduğu çocuk felcinin yansımalarından kaynaklı olmasıyla, asıl nedeni babasının içten içe de olsa hiç erkek çocuğuna sahip olmadığını bildiğinden üzülmesinden kaynaklıydı. Bir erkek çocuğuna benzer şekilde giyinip, davranmıştır, hatta okul zamanında da hep erkekler ile bir arada yaşamaktaydı. Ne kadar kesin görüşü olduğunu bilsek bile Frida aslında annesinin naif yönünü de almıştır.

Frida Üniversitede

Senelerce geçirmiş olduğu hastalığın enkazının altında yaşamış olan Frida, tıp okumaya karar vermiş.

Çabalayan hırslı yanıyla tıp eğitimde ilki başarmıştır. Çünkü Meksika’da Ulusal Hazırlık Okulu Tıp Eğitimi Bölümü’nde kabul edilmiş olan ilk kız öğrencilerinden birisiydi. Frida burada kendisini sanat, edebiyat ve felsefe alanlarında çok geliştirmiştir. Çünkü ileride önemli isimlerden olan Alejandro Gomaz Arias, Alfonso Villa ve Jose Gomez Robleda onun okul arkadaşları idi.

frida-kahlo-evliligi

frida-kahlo-evliligi

Hayatını Değiştiren Kaza

17 Eylül 1925 senesinde Frida ve sevgilisi Alejandro Gomez Arias otobüsün peşinden koşarak yakaladıkları zaman sıradan bir günmüş gibi görünse de otobüs tramvay ile çarpışıncaya kadardı.

Birçok kişinin hayatını kaybettiği bu kazada Frida ağır yaralı olarak kurtulmuş. Kalın metal çubuk karnın girip kalçasından bel omurlarını zedeleyip çıkmış. Frida’nın son hatırlamış olduğu şey güneşli günde çarpma sesinden sonrasında  havada dağılmış olan altın tozlarıdır.

Frida hastaneye götürüldüğü zaman omurgasının bel kısmında üç yerin, köprücük kemiğin ve iki kaburgasının da kırıldığı anlaşılmış. Ayrıca da sağ bacağında 11 yerinden kırılmış, sol omzu çıkık ve leğen kemiği ise üç yerden kırılmış.

Frida bu kazadan sonra ölmeyi beklerken ayrılmış parçalarıyla yeniden bütünleşmiş. Bir ay hastane yatışı boyunca ve 32 ameliyattan sonra da Frida’nın yatalak olarak kalacağı düşünülmüş. Hayatı doktorlarla, korseler ve yatak arasında geçmekteydi. Ama o acısını asla yansıtmamıştır. 1954 senesinde felçten incelen sağ bacağı kangren olduğu için kesilecekti.

Frida’nın hastalığının karşısında artık babası da bükülmüştü. İşler daha kötüye gidiyordu ve sara nöbetleri de artıyordu. Frida’nın bakım masrafını karşılayamayan babası, çareyi de evindeki değerli eşyaları satmakta buldu. Piyanosu ile kitapları dışında her şeyi satılmıştır.

Babası her yeni günde Frida için yeniden güçlenmekteydi. Frida da acısını ve üzüntüsünü hissettirmemeye çalışıp elinden gelenin en iyisini yaptı. Babası onun hayatta durması için güçlü bir seçenekti. Ama annesi Frida’nın kendisine bakmaktan vazgeçmemesi içinde tavana ayna yaptırmış.

İlk tepkisi ise parçalanmış bedenine karşılık çığlık olsa bile sonradan aklına gelen şey bedeninin resimlerini yapmak olmuştur. Aynadaki kişi kendisinden uzakta olmakla beraber aslında bir o kadar da yakın sayılmaktaydı. Onun ile yeniden tanışabilmenin yolunu bulduğu resim onu daha çok kendisinden itecekti.

Resim Frida’yı İyileştirdi

Yatmış olduğu yerde elinde kağıdı kalemi her zaman bulunuyordu. Annesinin desteğiyle Frida resim yapmaya devam etmiştir. Üstelikte artık ağrıları ile bu şekilde baş edebilmekteydi.

Frida ilk portre resmini de ilk aşkı olan Alejandro’ya hediye etmiştir. Fakat genç adam Frida’yı bu halde bırakıp gitmiştir. Frida acılarının üstüne ilk aşkının acısını ekleyip daha fazla güçlenmiştir. Resim onu iyileştirmiş. Sonundaysa Frida renklerinden, portrelerinde, birleştirmiş olduğu parçalarından tekrardan doğmuştur. 1927 sonundaysa Frida yeniden yürümüştür.

Meksikalı Michalangelo ve Frida

Frida yeniden hayata döndüğü zaman sanatını daha fazla hayatında tutması gerektiğini öğrenmiş ve gerçek anlamda iyi şeyler yapıp yapmadığını da öğrenmek istemekteydi. Sanatı politikayla aynı şekilde ilerletip, onlar ile davetlere katılmaya başlamıştır. Hatta 1929 senesinde Meksika Komünist Partisine üye olmuştur.

Diego Frida’nın resimlerinden fazla etkilenmiştir. Fridaysa Diego’ya aşık olmuştur. Hayatını bir şekilde ilerletmiş ve Frida’nın ailesinin tepkisine rağmen çift 21 Ağustos 1929 evlenmişler. Düğünlerine ise ailesinden yalnızca babası gelmiştir.

frida-kahlo-dusuk

frida-kahlo-dusuk

Frida ve Diego’nun Evliliği

Frida, Diego’ya aşık olmuş. Sevildiğini içten hissediyordu ve Diego’nun da başka kadınlara olan ilgisi de artmıştır. Frida evliliğinin ilk senesinde hamile kalmıştır. Fakat Diego ile yaşamış olduğu anlaşmazlıklardan dolayı bebeği aldırmıştır.

Çift, Diego’nun duvar resmi siparişleri alması ile beraber 1930 senesinde Amerika’ya gitmiştir. Buradaysa Frida üst üste iki düşük yapmıştır.

Diego’nun başka kadınlar ile olan ilişkisi de artık Frida’yı yormuş. Fırtınalı geçen evliliklerinde bunu taşımak zor geliyordu ve 1939 senesinde ayrılmışlardır. Fakat ne yapsa da kopmaları mümkün olmuyordur. Bir yıl sonra tekrardan evlenip, Frida’nın çocukluğunu yaşamış olduğu eve yerleşmişler.

Ne yaşamış olursa olsunlar, Diego onun için daima özel ve önemli bir yere sahip olmuştur. Frida yeri geldiğinde onu yalnız bırakıp, yeri geldiğinde kendinden daha iyi resim yaptığından kıskanmış olan Diego’yu her şeyi olarak görüyordu.

Değeri Yaşarken Bilinen Sanatçı, Frida Kahlo

Frida, Diego ile ikinci defa evlenmiş olduğu zamanda sürrealist akımın öncü adlarından Andre Breton’un desteği ile New York’ta sergi açmış ve bu sergisi çok büyük ilgi görmüştür. Frida yaşarken değeri bilinen sanatçılarımızdan birisi olmuştur. Çünkü o sergide yapmış olduğu resimlerin yarısı satılmıştır. Hatta 4 tablosu ünlü aktör olan Edward G. Robinson satın almıştır.

Frida Kahlo Sözleri için Tıklayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?